Meble stalgast to profesjonalne meble ze stali nierdzewnej dla gastronomii. Spełniają one w 100% wymogi BHP oraz pozwalają na doskonałą organizację pracy. Szczególnie praktyczny jest centralny stół stalowy dla gastronomii, przy którym mogą pracować jednocześnie kucharze oraz pomoce kuchenne. Na uwagę zasługują także przelotowe szafy ze stali nierdzewnej pozwalające m.in. na korzystanie z tej samej porcelany zarówno pracownikom kuchni, jak i załodze na sali. Jakie meble do gastronomii wybrać?
Meble ze stali nierdzewnej – zalety
Meble ze stali nierdzewnej ze względu na szereg zalet na stałe zagościły w gastronomii. Właściciele punktów gastronomicznych tj. restauracje, pizzerie, cukiernie, piekarnie oraz zakłady mięsne korzystają z oferty firmy stalgast ze względu na następujące zalety wyposażenia małej i dużej gastronomii:
- trwały materiał odporny na korozję, wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne;
- łatwa do utrzymania w czystości powierzchnia;
- stabilna, mocna konstrukcja;
- materiał odporny na silne środki czyszczące oraz substancje barwiące;
- możliwa funkcja podgrzewania talerzy, na których wydawane są dania dla gości;
- meble do gastronomii spełniające wymogi BHP.
Meble ze stali nierdzewnej dla gastronomii to inwestycja na lata. Punkty gastronomiczne tj. restauracje, hotele czy piekarnie wyposażone w trwałe meble łatwe do utrzymania w higienie znacznie usprawniają pracę. Centralny stół stalowy do kuchni, nastawki na stoły, wózki transportowe i kelnerskie ze stali nierdzewnej czy też szafy przelotowe pozwalają na doskonałe wykorzystanie przestrzeni – co jest szczególnie ważne w niewielkich punktach gastronomicznych z dużym ruchem.
Meble ze stali nierdzewnej do małej i dużej gastronomii na wymiar
Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał naszego lokalu, warto zdecydować się na meble ze stali nierdzewnej na wymiar. Zakup mebli na wymiar ma najczęściej miejsce w okolicznościach tj.:
- niestandardowe wymiary oraz kształt kuchni czy też zaplecza do pracy;
- zakamarki, które chcemy wykorzystać jako miejsce na dodatkowe naczynia potrzebne na imprezy okolicznościowe tj. śluby, komunia, stypa, spotkania integracyjne;
- liczne okna (również na nietypowej wysokości) oraz drzwi uniemożliwiające montaż mebli o standardowych wymiarach;
- wydzielenie oddzielnych przestrzeni dla kucharzy, pomocy kuchennych oraz do prac na zmywaku;
- oddzielenie części kuchennej od reszty lokalu np. przy pomocy niskiej szafki przelotowej ze stali nierdzewnej spełniającej funkcję lady do wydawania przygotowanych potraw, nad którą można dodatkowo zamocować szafkę wiszącą.
Aby zaoszczędzić na wydatkach na wyposażenie gastronomii możemy kupić część mebli o standardowych wymiarach i uzupełnić je meblami ze stali nierdzewnej robionymi na wymiar.
Ile kosztują meble ze stali nierdzewnej dla gastronomii
Meble ze stali nierdzewnej dla gastronomii to spory wydatek. Mały stół przyścienny, taboret gazowy czy też nastawki na stoły (dostępne także z funkcją grzania) to wydatek kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że posłużą one nam latami. Odpowiednio zaprojektowane oraz wykonane pozwolą nam na doskonałą organizację pracy w kuchni.
Stół stalowy dla gastronomii – przyścienny lub centralny, czy też szafy ze stali nierdzewnej nie zniszczą się pod ciężarem skrzyń z produktami spożywczymi tj. mięso oraz warzywa. Półki bez trudu utrzymają duże, masywne garnki potrzebne do przygotowania potraw na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. W punktach gastronomicznych meble ze stali nierdzewnej odporne na korozję, wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne odgrywają ogromną rolę.
Nie bez znaczenia jest także łatwość utrzymania mebli w punktach gastronomicznych w czystości – zwłaszcza w przypadku tłustych sosów, oleju z frytkownicy czy potraw zawierających silny naturalny barwnik tj. czerwone wino, przecier pomidorowy czy też sok z czerwonych buraczków. Meble stalgast nawet po latach intensywnego użytkowania będą wyglądały jak nowe. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujemy się na zamknięcie restauracji lub innego punktu gastronomicznego (np. przechodząc na emeryturę), wyposażenie gastronomii możemy odsprzedać za wysoką kwotę.
Jaki stół stalowy do kuchni wybrać
Stół stalowy do kuchni jest równie ważny jak pozostałe wyposażenie gastronomii tj. szafki czy okap. Jeśli tylko rozmiar kuchni nam na to pozwala, warto zdecydować się na centralny stół stalowy. Stoły przyścienne do pracy mają jedną ważną zaletę – pozwalają pracownikom skupić się na swojej pracy.
Jest to szczególnie ważne przy używaniu ostrych lub niebezpiecznych narzędzi tj. maszyna do krojenia mięsa, ostre noże czy też w przypadku smażenia produktów na głębokim oleju lub gotowania pod wysokim cieśnieniem. Pracownik kuchni potrzebuje również spokoju, gdy wskazana jest precyzja np. podczas dekorowania deserów. W takich sytuacjach stół przyścienny sprawdza się doskonale.
Są jednak takie momenty, kiedy najważniejsza jest praca zespołowa. Jest to chwila wydawania posiłków. Kilka lub kilkanaście sekund decyduje o tym, czy dania zostaną wydane na czas, jednocześnie oraz czy będą one spełniały oczekiwania gości pod względem smaku, temperatury potraw oraz estetyki ich wykonania. W takim momencie centralny stół stalowy do kuchni pozwala na zgraną pracę całej załogi, dogranie najdrobniejszych szczegółów oraz kontrolę szefa kuchni nad całością tuż przed wydaniem dań na salę.
Mówi się: „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Prawda ta sprawdza się także w gastronomii, gdzie odpowiedni wybór mebli ze stali nierdzewnej może zadecydować o tym, ile pracowników w restauracji będziemy potrzebowali. Zła organizacja w kuchni ma bowiem wpływ nie tylko na komfort pracowników, ale także na tempo pracy. Pracę mogą usprawnić także wózki transportowe i kelnerskie ze stali nierdzewnej. Zarówno pomoce kuchenne jak i kelnerzy mogą przewozić na nich naczynia, potrawy oraz produkty spożywcze – np. podczas transportu na salę, do innego pomieszczenia czy też do chłodni. Na szczęście możemy je dokupić w każdej chwili. Pozostałe meble ze stali nierdzewnej powinny znaleźć się w kuchni w miarę możliwości od pierwszego dnia działalności gastronomicznej.